انحلال شرکت بر اساس نظر شرکا
1 vote, 5.00 avg. rating (95% score)

انحلال شرکت بر اساس نظر شرکا چگونه است ؟

در مواردی که صاحبان شرکت ها تصمیم می گیرند که شرکت خود را منحل کنند عموما موارد زیادی به عنوان علت ذکر شده ثبت شده که می توان یکی از پر محتمل ترین آن ها را نظر شرکا دانست. در مورد نظر شرکا گاهی یک فرد یا تمام شرکا موجب انحلال شرکت می شوند که در زیر به طور کامل توضیح داده ایم

الف)انحلال به ارادۀ یکی از شرکا

با توجه به بند «د» ماده ۱۳۶ و مواد ۱۶۱ و ۱۸۹ ق.ت هر زمان که یکی از شرکا قرار داد را فسخ نماید، شرکت منحل می شود. البته اگر شرکت برای مدت معینی مشخص شده باشد، این بند مورد نظر قرار نمی گیرد و تا سر رسید عمر مشخص شده باید شرکت به حالت فعال بماند. به همین دلیل، برای اینکه شرکا از حق فسخ استفاده نکنند ماده ۱۳۷ قانون تجارت به صورت های زیر مشخص شده است:

۱٫ شریک در صورتی می تواند از این حق استفاده کند که اساسنامه این حق را از او سلب نکرده باشد و بدین ترتیب، لازم نیست که حق فسخ در اساسنامه پیش بینی شده باشد، بلکه کافی است که حق مزبور از شریک سلب نشده باشد تا بتواند شرکت را فسخ کرده، باعث انحلال آن شود؛
۲٫ فسخ ناشی از قصد اضرار به شرکا نباشد. این قاعده منطقی است؛ چه قانون به اشخاص اجازه نمی دهد که در اعمال حق خود راه سوء استفاده را در پیش گیرند. قانون گذار قاعده کلی منع سوء استفاده از حق را در این ماده به صراحت گنجانده و جای بحث باقی نگذاشته است. تشخیص مضر بودن فسخ برای شرکا با دادگاه است.
۳٫ تقاضا باید شش ماه قبل از فسخ به طور کتبی به شرکا اعلام شود. با توجه به اینکه قانون، جز کتبی بودن تقاضا، شرط تشریفاتی دیگری مقرر نکرده است، تقاضا می تواند به صورت اظهار نامه و نامه سفارش یا به طریق دیگری که انجام دادن تقاضا را اثبات کند، صورت پذیرد.
۴٫ اگر موافق اساسنامه باید سال به سال به حساب شرکت رسیدگی شود، فسخ در موقع ختم محاسبه سالانه به عمل می آید. این تأکید قانون گذار برای حفظ حقوق اشخاص ثالث است و به هر حال، قاعده ای است که جنبه نظم عمومی دارد و شرکا نمی توانند بر خلاف آن، توافق کنند.

بدین صورت اگر شرکت فسخ شود، باید فعالیت هایش تمام شود و شرکت منحل شود، و در چنین موقعی اگر سایر شرکا بخواهند ادامه بدهند باید شرکت جدیدی تاسیس کنند.

ب) انحلال مبنی بر رضایت تمامی شرکا

زمانی برای انحلال شرکت نیاز به رضایت کلیه اعضا وجود دارد که مدت زمان شرکت برای مدت نامحدود و یا مدت زمان معینی نوشته شده باشد که هنوز موعد مقرر سر نرسیده باشد در غیر اینصورت اگر شرکت برای مدت محدود فعالیت مشخص شده باشد و مدت هم سر آمده باشد خود قرار داد به طور رسمی باطل می شود و شرکت منحل می گردد.
بنابراین بر اساس مواد ۱۳۶، ۱۶۱ و ۱۸۹ ق.ت اگر قبل از سر رسید همه شرکا راضی به انحلال شرکت باشند، می توانند شرکت را منحل کنند و اساسنامه را تغییر دهند. قابل توجه است که انحلال شرکت را باید ثبت کرد و بر اساس ماده ۹ نظامنامه ق.ت این انحلال را به گوش عموم برسانند.