معرفی و توصیف ثبت شرکت کنسرسیوم
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

معرفی و توصیف ثبت شرکت کنسرسیوم :

 

کنسرسیوم چیست و روند ثبت آن به چه صورت است ؟ و اینکه در چه شرایطی میتوان اقدام به ثبت کنسرسیوم نمود ؟

کُنْسُرْسیوم  به پیوند چند شخص ، شرکت، سازمان با هم برای اجرای کنش های هماهنگ به قصد دست یافتن  به قصد مشترک تعریف می شود. مقصود از هم فرجام، پیوند همکاری چند شرکت باهم در جهت دستیابی به سوداوری می باشد.

کنسرسیوم به گردهمایی چند شخص یا سازمان یا آمیختگی  از اینها نامیده میشود که با یکدیگر برای انجام کارهای مشترک یا آمیختگی منابعشان برای رسیدن به مقصدی مشترک ایجاد می شود. . به وجود آمدن  کنسرسیوم به معنی  به وجود آمدن فردیتی حقوقی جداگانه نیست و در حقیقت عملا یک شرکت به گونه غیرمستقیم بین اعضاکنسرسیوم تولید می گردد  .

کنسرسیوم کلمه ای  لاتین به مفهوم  «  انجمن یا جامعه» می باشد و از «کنسورس» (consors) به مفهوم «شریک» است. ارتباط حقوقی Joint Venture نیز هر زمان پیرامون سرفصل ها و مباحث  انجام یک پروژه ویژه عنوان شود همباد کنسرسیوم است. هر چند محتوی مشارکت متفاوت از کنسرسیوم می باشد.

 

سازمان کنسرسیوم یک سازمان  اختصاصا حقوقی نمی باشد، در حقیقت یک گونه  سازمانی است که شرکای کنسرسیوم بدون پیوند حقوقی با یکدیگر فعالیت دارند.

 

چنین  شرکت ها یی امکان ثبت را دارا می با شند. با این فرق که در اساسنامه هنگام  اجرای پروژه معین می شود و شرکت کنسرسیوم مکلفند  به اجرای  پروژه در بازه زمانی مقرر شده .

 

ملزومات برای ثبت کنسرسیوم از قرار زیر می باشد:

 

اسنادی که برای مراحل ثبت کنسرسیوم مورد نیاز است :

 

الف : عدم سوء پیشینه همه ی شرکا

 

ب : اصل و کپی کارت ملی کلیه ی شرکا

 

ج :  اصل و کپی شناسنامه کلیه ی شرکا

 

د :   شناسه ملی شرکت

 

ه : معین  شدن شناسه ثبت

 

ی : مسدود کردن  سی و پنج درصد سرمایه ابتدایی مشخص شده برای ثبت شرکت

 

۱۵ سال سابقه ی مشاورین ثبت سامان  در مورد انواع شرکت ها و کنسرسیوم می تواند متقاضیان امور ثبتی را در جهت ثبت شرکت کنسرسیوم و سایر شرکت ها تا مقصد مورد نظر هدایت می کند.

 

پس از گذر از مراحل عنوان شده در بالا شرکت مکلف است برای  مشخص نمودن حوزه مالیاتی و دریافت کد اقتصادی اقدام کند .

 

جوینت ونچر

 

معرفی و توصیف ثبت  جوینت ونچر :

 

سازمان  انتفاعی به گردهمایی چند شرکت یا شخص و یا در هم آمیختگی آنها که برای اجرای کارها و امور تعیین شده ای  به وجود می آیند  نامیده می شود بدون اینکه بازه زمانی مشخصی  برای آن  پیش بینی شده باشد مانند چند شرکت یا چند شرکت و شخص یا اشخاص  با یکدیگر شرکتی بنیاد کنند برای اجرای پروژه های نفتی.

 

نکته :

کنسرسیومها و جوینت ونچرها در چهارچوب شرکتهای سهامی خاص و مسئولیت محدود امکان  ثبت را دارا هستند .

 

توضیحی در باب تفاوت جوینت ونچر و کنسرسیوم:

در کنسرسیوم پیوند شرکت ها یا افراد برای انجام پروژه یا فعالیتی ایجاد می شود که بازه زمانی محدودی برای آن تعریف شده باشد در حالیکه تشکیل جوینت ونچر بدون اینکه مدت معینی برایش درنظر گرفته شده باشد چند شرکت و فرد یا افرادی را کنار هم گرداوری و بنیانگذاری میکند .