عدم فعالیت شرکت
1 vote, 1.00 avg. rating (52% score)

اگر شرکتی ثبت کرده اید دو حالت در پیش رو دارید: یا شرکت شما شروع به فعالیت در زمینه های ثبت شده می کنید و یا بعد از ثبت به هر علتی شرکت را به حال خود رها کرده و از آن استفاده نمی کنید.

در هر کدام از این دو حالت، چه فعالیت کنید چه نه، شما به عنوان یک شرکت ثبت شده موظف به انجام برخی امور در هر سال مالی خود هستید:

  • نخست اینکه هر سال تا پایان اسفندماه آن سال فرصت دارید دفاتر قانونی سال آینده را دریافت کنید،
  • و دوم تکمیل و ارجاع اظهارنامه‌های مالیاتی تا پایان تیر ماه هر سال به اداره دارایی‌ست. تمام شرکتهای فعال و غیر فعال موظف به انجام این دو امر هستند و در غیر این صورت مشمول جرایم مالیاتی خواهید شد.

همچنین به یاد داشته باشید که هر شرکتی بعد از ثبت تا سه ماه مهلت دارد تا جهت تعیین حوزه مالیاتی، تشکیل پرونده دارایی و دریافت کد اقتصادی اقدام نماید. در غیر این صورت تحویل اظهارنامه به دارایی عملا غیر ممکن است.

اما موضوع اصلی این مطلب شرکتهای غیر فعال و وظایف آنهاست. با توجه به اینکه این شرکتها فعالیتی ندارند بنابراین تحویل اظهارنامه مالیاتی در مورد این شرکتها عملا بی معنی‌ست! اما با این حال این شرکتها باید برای اعلام غیر فعال بودن شرکت به دارایی و عدم تخصیص جریمه های بعدی غیر فعال بودن خود را به دارایی اعلام کنند. پس به یاد داشته باشید که اگر شرکت شما غیر فعال است باید با تحویل اظهارنامه عدم فعالیت به دارایی شرکت خود را از جریمه مالیاتی مصون دارید.

اگر شما شرکتی ثبت کرده اید اما در حال حاضر پس از ثبت هنوز هیچ معامله‌ و فعالیتی انجام نداده ‌اید به این نکات توجه کنید:

  1. به محض اینکه شرکت شما ثبت شود مشخصات آن به اداره دارایی اعلام می‌گردد.
  2. حتی اگر شرکت شما غیر فعال است موظف به دریافت دفاتر قانونی، تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کد اقتصادی هستید.
  3. در صورتی که کوچکترین معامله‌ای به نام و حساب شرکت داشته باشید غیر فعال محسوب نخواهید شد.حتی اگر معامله در واقع برای یکی از اعضای شرکت و به نام شرکت بوده باشد.
  4. کلیه شرکتها و موسسات غیر فعال موظفند هر سال تا پایان تیرماه اظهارنامه عدم فعالیت سال گذشته خود را به اداره دارایی حوزه مالیاتی خود ارجاع نمایند.
  5. همانگونه که ذکر شد برای تحویل اظهارنامه عدم فعالیت باید قبلا تشکیل پرونده دارایی داده باشید.
  6. مهلت نهایی اظهارنامه عدم فعالیت تا پایان تیر ماه بوده و تحویل آن در خارج از این مهلت امکانپذیر نیست و در صورتی که شرکتی در این مهلت اقدام به ثبت اظهارنامه عدم فعالیت ننماید مشمول جرائم مالیاتی خواهد شد.
  7. برای تسلیم اظهارنامه عدم فعالیت تحویل دفاتر پلمپ شده که در سال قبل دریافت شده است ضروری است. پس به خاطر داشته باشید که هر سال جهت دریافت قانونی سال آینده اقدام نمایید.
  8. بر خلاف آنچه برخی افراد می‌اندیشند یک بار تحویل اظهارنامه عدم فعالیت برای کل دوره عدم فعالیت یک شرکت کافی نیست، اظهارنامه عدم فعالیت هر شرکت باید در هر سال عدم فعالیت شرکت به طور جداگانه به دارایی اعلام شود.