شرکت سهامی خاص

//شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص

5.00 avg. rating (92% score) - 1 vote

یکی از نمونه شرکت هایی، که بسیاری از شرکا، در مورد آن اتفاق نظر دارند، شرکت های سهامی خاص است. در این شرکت ها که فعالیت هایی غیر تجاری، رونق فراوان دارد شرکا به صورت هم افزایی و با اهدافی اقداماتی انجام می دهند. هر چند برخی از این شرکت ها برای انجام امور خدماتی و حسابرسی ایجاد می شوند اما باز هم از شرکت ها سهامی خاص به عنوان شرکت های بازارگانی یاد می شود.

شرکت های سهامی خاص به دو صورت شرکت های شکلی و ماهوی، تشکیل می شوند که به ترتیب در زیر معرفی شده اند

شرکت های شکلی:

این شرکت ها، حد اقل به دو نفر از اعضا، شکل می گیرند که این دو نفر باید حتما در لیست اعضای هیئت مدیره باشند. سهامداران در شرکت های شکلی، حد اقل ۳ نفر هستند و دو نفر هم بازرس در این مجموعه وجود دارد. بازرس ها به دو صورت اصلی و علی البدل در لیست حضور دارند. مهم است که بازرسین نباید از اعضای خانواده و اقوام، هیئت مدیره باشند.

اعضای هیئت مدیره و بازرس ها نباید کمتر از ۱۸ سال سن داشته باشند. همچنین عدم سو پیشینه نیز برای همه ضروری است. اشخاص حقیقی  و یا حقوقی می توانند از سهامداران و یا اعضای هیئت مدیره باشند. اما وجود یک شخص حقیقی برای نمایندگی شخص حقوقی الزامی است .

.سرمایه ی شرکت باید به مقادیر مساوی سهام تقسیم شود.به عنوان مثال اگر سرمایه ی شرکت، ۴٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال است می تواند به ۴۰٫۰۰۰ سهم ۱۰۰٫۰۰۰ ریالی تقسیم شود.حداقل سهم هر یک از اعضاء هیئت مدیره، یک سهم می باشد. در این نوع شرکت ها سهام با نام یا بی نام انتقال می یابد . در بدو تاسیس این شرکت باید سهامداران هر کدام حداقل ۳۵ درصد از سرمایه ی شرکت را ایجاد کنند و نزد یکی از بانک های ایرانی حسابی مشترک افتتاح نمایند. شرکت های سهامی خاص می توانند به صورت غیر تجاری نیز شکل بگیرند.

شرکت های ماهوی:

در شرکت ماهوی، مسئولیت ها به میزان سهام تقسیم می شود. شرکت های با مسئولیت محدود هم به همین ترتیب شکل می گیرند. علاوه بر میزان سرمایه در این گونه شرکت ها، چیزی مثل تخصص نیز ماهیت شرکت و اعتبار آن را مشخص می کنند

در باره شرکت های ماهوی به اطلاعات زیر توجه داشته باشید:

به موارد زیر توجه شود:

الف: موسسات مالی و اعتباری و بانک ها و موسساتی از این قبیل به شرکت های سهامی خاص اعتبار بیشتری قائل هستند.یکی از شروط افتتاح اعتبارات اسنادی LC و یا مابقی تسهیلات بانکی این است که شرکت در قالب شرکتهای سهامی تأسیس شده باشد.

ب: مطابق با بخشنامه ی بانک مرکزی، بانکها و موسسات مالی تا ۱۰ برابر سرمایه ی شرکت می توانند تسهیلات بانکی ارائه دهند.این تسهیلات می تواند نظیر وام های ملکی، ضمانتنامه و یا LC باشد.

برای ثبت چنین شرکتی می بایست ۱۵۰ هزار تومان به عنوان دستمزد، جهت روزنامه رسمی و واریزهای دولتی به حساب واریز شود. همچنین هنگام ثبت شرکت داشتن و ارائه مدارک زیر الزامی می باشد:

مدارک لازم جهت ثبت شرکت:

  1. ارائه ی گواهی عدم سوء پیشینه مدیران و بازرسین
  2. کپی شناسنامه و کارت ملی سهامداران و بازرسین
  3. امضاء اظهارنامه و اساسنامه
  4. گواهی بانکی مبنی بر پرداخت حداقل ۳۵درصد سرمایه ی شرکت
توسط | ۱۳۹۶-۱۲-۲۷ ۱۲:۳۷:۴۷ +۰۰:۰۰ آذر ۱۵ام, ۱۳۹۵|مقالات ثبت|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :